Osmanlı'da İlk İsyan

Murad Gazi Rumeli fetihlerini planlar ve bu planlarını uygularken, Anadolu'da müessif bir olay meydana geldi. Bu, oğlu Savcı Bey'in ayaklanması olayı idi.

Murad Han Gazi, kendisi Rumeli'de fetihlerle meşgul olduğu için Anadolu topraklarını oğullarının idaresine bırakmıştı. Şehzade Bayezid'i Germiyan'a, Şehzade Yakub'u Karasi'ye vali yapmış, küçük oğlu Savcı'yı da Bursa'ya kaymakam olarak göndermişti.

Savcı Bey genç. tecrübesiz, ileriyi göremeyen bir şehzade idi. Kışkırtmalara kanarak babasının yerine padişah olmayı kafasına koymuştu. Bizans prenslerinden genç Andronikoa da Bizans tahtına oturmak istiyor, Türk ve Rum prensleri birlikte hareket ediyorlardı.

Şehzade Bayezid durumu öğrendl ve bir mektupla babasına bildirdi. Murad Gazi Han çok sinirlendi. Ama hiçbir şeyden haberi yokmuş gibi davranarak Anadolu yakasına geçti. Oğlunu bir av partisine davet etti.

Savcı Bey babasının Rumeli'den gelip kendisini ava davet etmesinden şüphelenmişti. İsyanı resmen başlattı. Başına geçtiği bir kuvvetle babasının ozerlne yürüdü. Kete Ovası'nda baba-oğulun kuvvetlerl karşı karşıya geldiler. Fakat henüz çarpışma olmamıştı. Gece yarısı Murad Han Gazi, iki ordunun arasında bulunan bir dereyi geçti ve ayaklanan askerlere şöyle seslendi:
"İçinizde benden şikayetçi olan kim varsa meydana çıksın, kendisini dinleyeceğim, şikayeti doğru ise hak vereceğim" dedi.

Padişahın hitabını duyan askerler irkildiler ve şehzadenin nankörlük ettiğini anlayarak padişahın safına geçtiler, af dilediler. Savcı Bey yanında birkaç kişiden ve kendisini kışkırtan birkaç Rum Asilzadesinden başka kimsenin kalmadığını görünce, atına atlayıp kaçtı. Daha sonra Boğaz'ı geçerek Dimetoka Kalesi'ne sığındı. Fakat Sultan Murad bu kaleyi kuşattı ve sonunda Savcı Bey hareketinin cezasını hayatı ile ödemiş oldu. Savcı Bey'in isyanı Osmanlı tarihinde ilk isyandır.
 
Üst Alt