Romen Diyojen ve Alpaslan

Bizans İmparatoru Diyojen Türkleri Anadolu'dan atmak için ordusuyla Malazgirt Ovasına doğru yürüyordu. Parayla asker toplamış, Hristiyanlığın en büyük lideri sayılan Papa'dan yardım görmüştü. Kibirliydi de... Ordusu yürürken uzun uzun baktıktan sonra gülüp etrafındakilere:

"Dünyada benim ordum kadar kuvvetli bir ordu olabilir mi?" diye soruyordu.

Etrafindakiler de gülüşüp:

"Asla İmparator hazretleri! Siz ve ordunuz Alpaslan'ı dize getireceksiniz."

"Öyle olacak. Alpaslan'ı atımın kuyruğuna bağlayıp sürükleyeceğim veya bir demir kafes içinde diyar diyar gezdireceğim!"

1071 yılı Ağustos ayının 25. (Cuma) günü iki ordu Malazgirt Ovasında karşılaştı. Alpaslan'ın ordusu, düşman ordusunun dörtte biri kadardı. Fakat perva etmiyorlar, düşmanı yenmek ve Anadolu'yu "ebedi yurt" edinmek için savaşacaklarını biliyorlar ve Allah'a güveniyorlardı.

Tekbir sesleri Malazgirt Ovasını uzun süre çınlattı. Savaş oldu ve zafer Türkler'in oldu. Kibirli İmparator Diyojen Sultan Alpaslan'a esir düştü.

Alpaslan imparatoru çadırına aldırdı ve sordu:

"Beni yakalasaydınız ne yapardınız?"

Romen Diyojen cevapladı:

"Ya atımın kuyruğuna bağlar sürüklerdim ya da demir bir kafese koydurur kilitleyip diyar diyar gezdirirdim."

Sultan Alpaslan tekrar sordu:

"Benim size ne yapacağımı biliyor musunuz?"

"Ya boynumu hemen vurdurursunuz ya da size yapmayı tasarladığım gibi demir bir kafeste şehir şehir dolaştırarak zaferinizle övünürsünüz."

Sultan Alpaslan yanındakilere dönüp, İmparatoru işaret ederek:

"İşte aramızdaki fark bu" dedi.

Sonra tekrar İmparatora baktı ve :

"Sizi serbest bırakacağım İmparator..."

Romen Diyojen dondu kaldı. Vereceği bir cevap yoktu ve yutkunarak olduğu yere çöktü ve sadece:

"Ne kadar büyük olduğunuzu şimdi daha iyi anlayabiliyorum" diyebildi.

Recommended Similar Threads

Sultan Alpaslan 27 bin askeriyle Bizans topraklarında ilerlerken, keşfe gönderdiği subaylardan biri huzuruna gelip telaşla: 300 bin kişilik düşman ordusu bize çok yaklaştı, demiş. Alparslan hiç...
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
İslâm kaynakları, Sultan Alparslan’ın muharebe öncesinde askerlere yaptığı konuşmanın sonunda ok ve yayını elinden bırakıp topuzunu aldığını söyler. Yine bütün kaynaklar savaşın Türklerin göz...
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
İnsanlık tarihinin başlangıcından beri ihtiyaç hissedilen halının ilk defa Türkler tarafından dokunmuş olduğu somut delillerle ispatlanmıştır. Türkmen toplulukları, kendi obalarında ve gittikleri...
Cevaplar
0
Görüntüleme
995
Pazırık Kurganı, Doğu Altay’da, Balıklıgöl yakınında, Yan Ulağan ırmağının kıyısında küçük bir vadidedir. Burada bugün de Hun Türklerinin torunları yaşıyor. Pazırık vadisinde bulunan kurganlar...
Cevaplar
0
Görüntüleme
591
İkinci Göktürk İmparatoru, Büyük Türk Hakanı Bilge Kağan’ın Türk Milletine Nasihatleri isimli bu yazıda, nasihatleri bir araya toplanmıştır. Bilge Kağan’ın Türk Milletine Nasihatleri Ben, hali...
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
Orhun Anıtları, yüzyılların ötesinde Türk tarihine ışık tutan, ataların sesini duyuran, vasiyetlerini ulaştıran “Bengütaşlar” Türk kelimesinin milletimiz adı olarak geçtiği ilk Türkçe metinlerdir...
Cevaplar
0
Görüntüleme
505
Göktürk yazısı ve dili hakkında bilgiler vermek ve farkındalık yaratmak için bu kısa yazıyı oluşturmak istedik. Okunması temennisiyle. Göktürk yazısı ve dili Orhun alfabesi, eski Türk...
Cevaplar
0
Görüntüleme
636
Attilanın Ölümü Gökyüzünde yaş yağdıran bir bulut Güneş yaslara bürünmüş batıyor. Altın, gümüş ve çelikten bir tabutta Hun güneşi yatıyor. Attilanın Ölümü Attila, İtalya seferinden döndükten...
Cevaplar
0
Görüntüleme
464
Batılılar, Attila için, kendilerini cezalandırmak amacıyla Tanrı tarafından gönderildiğine inanıyor ve ona “Tanrı’nın Kırbacı” diyorlardı. Attila Batı Hun İmparatorluğu‘nun Hakanı Rua, 434...
Cevaplar
0
Görüntüleme
503
Bu yazı, Uygur Edebiyatı hakkında bilgi vermek amacıyla eklenmiştir. “Erdemli kişi bir cevherdir; erdemsiz kışı ise ayakkabı astarından farksızdır.” Uygur Edebiyatı Uygur Türkleri 745 yılında...
Cevaplar
0
Görüntüleme
862
Üst Alt